(24.6mm x 7mm) 1 Metre Surface Mounted Black LED Profile P2-1
Quick Find: 50193
Part No: 862112
Out of stock until 10th April 2026
You are still able to preorder this product but delivery will be after this date.
You are still able to preorder this product but delivery will be after this date.
Price
£11.79
Inc. VAT
£14.15
£22.63 RRP Inc. VAT
37% off saving (£8.48) on RRP Price
£11.79
Inc. VAT £14.15
Inc. VAT £14.15
£22.63 RRP Inc. VAT
37% off saving (£8.48) on RRP Price
Quick Find: 50193
Part No: 862112
Depth
7 mm
External Width
24.6 mm
Finish
Black
Internal Width
13.4 mm
LED Strip Width Compatibility
Up to 12.5 mm
Length
1000 mm
Light Fitting Type
LED Profile
Manufacturer
Tech-Light
Mounting Type
Surface
Profile Code
P2-1
Profile Finish
Black
Profile Type
Rectangular Without Flange
Product Overview
(24.6mm x 7mm) 1 Metre Surface Mounted Black LED Profile P2-1 from Tech-Light
Model: 862112
A 1m black surface mounted P2 rectangular without flange type LED profile from Tech-Light. The profile can be drilled into your desired location and it measures 24.6mm x 7mm with an internal width of 13.4mm. All Tech Light LED profiles are protected by anodization layer which protects them from the elements.
Compatibility: Any LED strip up to 12.5mm wide.
Technical Specifications
| Light Fitting Type | LED Profile |
|---|---|
| Manufacturer | Tech-Light |
| Depth | 7 mm |
| Profile Finish | Black |
| Length | 1000 mm |
| Type | LED Profile |
| Type | LED Profile |
| Finish | Black |
| Mounting Type | Surface |
| Internal Width | 13.4 mm |
| External Width | 24.6 mm |
| Profile Type | Rectangular Without Flange |
| Profile Code | P2-1 |
| LED Strip Width Compatibility | Up to 12.5 mm |