Dencon Slim LED Floodlight 10W IP65 White (Daylight)
Quick Find: 63831
Product Discontinued
This item was discontinued on 9th April, 2025
Alternatively check out our full range of similar products below:
Robus LED Floodlights
Beam Angle
120 Degrees
Colour Temp
6500 K
Equivalent Wattage
80 W
Light Colour
Daylight (860/865)
Light Fitting Type
Floodlight
Lumens
800 lm
Manufacturer
Dencon
Technology
LED
Type
Light Fitting
Wattage
10 W
Product Overview
Dencon Slim LED Floodlight 10W IP65 White (Daylight) from Dencon Technical Specifications
Light Fitting Type Floodlight Technology LED Wattage 10 W Manufacturer Dencon Light Colour Daylight (860/865) Equivalent Wattage 80 W Beam Angle 120 Degrees Lumens 800 lm Colour Temp 6500 K Type Light Fitting IP Rating IP65
Associated Product Barcodes
5050423027202
Alternative Stock Identifier Part Codes
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Floodlight |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 10 W |
| Manufacturer | Dencon |
| Light Colour | Daylight (860/865) |
| Equivalent Wattage | 80 W |
| Beam Angle | 120 Degrees |
| Lumens | 800 lm |
| Colour Temp | 6500 K |
| Type | Light Fitting |
| IP Rating | IP65 |
Associated Product Barcodes
| 5050423027202 |