(11mm x 7mm) 2 Metre Surface Silver Anodized Aluminium LED Profile P4-2 C/W Clips, End Caps & Clear Cover
Quick Find: 72436
Part No: 864202CWCC
Out of stock until 10th April 2026
You are still able to preorder this product but delivery will be after this date.
You are still able to preorder this product but delivery will be after this date.
Price
£11.81
Inc. VAT
£14.17
£22.67 RRP Inc. VAT
37% off saving (£8.5) on RRP Price
£11.81
Inc. VAT £14.17
Inc. VAT £14.17
£22.67 RRP Inc. VAT
37% off saving (£8.5) on RRP Price
Quick Find: 72436
Part No: 864202CWCC
Cover Finish
Clear
Depth
7 mm
External Width
11 mm
Finish
Aluminium (Silver)
Internal Width
9.4 mm
LED Strip Width Compatibility
Up to 8 mm
Length
2000 mm
Light Fitting Type
LED Profile
Manufacturer
Tech-Light
Mounting Type
Surface
Profile Code
P4-2
Profile Finish
Anodized Silver
Profile Type
Rectangular Without Flange
Technology
LED
Type
LED Profile
Product Overview
(11mm x 7mm) 2 Metre Surface Silver Anodized Aluminium LED Profile P4-2 C/W Clips, End Caps & Clear Cover from Tech-Light
Model: 864202CWCC
Included in this kit are all the essential components you need for a hassle-free installation: Tape, End Caps, and an Clear cover. We've made sure that you have everything you need for a seamless setup. Order your kit today and experience the perfect combination of style, functionality, and durability for your displays, floors, and staircases.
Technical Specifications
| Light Fitting Type | LED Profile |
|---|---|
| Technology | LED |
| Manufacturer | Tech-Light |
| Depth | 7 mm |
| Profile Finish | Anodized Silver |
| Length | 2000 mm |
| Type | LED Profile |
| Finish | Aluminium (Silver) |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Type | Surface |
| Internal Width | 9.4 mm |
| External Width | 11 mm |
| Profile Type | Rectangular Without Flange |
| Warranty | 2 Years |
| Profile Code | P4-2 |
| Cover Finish | Clear |
| LED Strip Width Compatibility | Up to 8 mm |