20 Watt BLV Reflekto 50mm 12 Volt (36 Degree Beam) Silver Backed
Quick Find: 6124
Product Discontinued
This item was discontinued on 21st January, 2019
Alternatively check out our parent collection of products:
BLV Light Bulbs
Beam Angle
36 Degrees
Cap/Base
GX5.3/GU5.3
Cap/Base Type
2 Pin
Colour Temp
2700 K
Diameter
50 mm
Dimming?
Dimmable
Finish
Silver
Length
45 mm
Light Bulb Type
Reflectors/Spotlights
Manufacturer
BLV
Type
Light Bulb
Voltage
12 Volt
Wattage
20 W
Product Overview
20 Watt BLV Reflekto 50mm 12 Volt (36 Degree Beam) Silver Backed from BLV
Model: 102251
This Halogen Reflekto lamp from BLV is an excellent quality accent lighting solution where a cool beam is not a requirement. This low voltage reflector lamp is rated at 20 Watts and emits a crisp white halogen light. A Silver aluminium coating redirects heat through the front of the lamp away from a socket, fixture or transformer. This lamp is suitable for a range of applications such as Shop windows, Accent lighting, Restaurants, Museums, displays and Track lighting. Offering an excellent energy saving lamp life of 3500 hours.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Reflectors/Spotlights |
|---|---|
| Wattage | 20 W |
| Manufacturer | BLV |
| Dimming? | Dimmable |
| Beam Angle | 36 Degrees |
| Colour Temp | 2700 K |
| Diameter | 50 mm |
| Length | 45 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Silver |
| Manufacturers Average Lamp Life | 3500 hrs |
| Voltage | 12 Volt |
| Cap/Base | GX5.3/GU5.3 |
Associated Product Barcodes
| 4041061000604 |
| 10 |
| 40410610006 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| BAB-CG-SILVER C006 |
| M269SILVER |
| M269SILVER:BLV |
Frequently Asked Questions 1
What are the different types of cap and base?
Fri May 2006
There are many different types of cap and base. The more common caps and bases include 'Edison Screw', 'Bayonet Cap', 'Small Bayonet Cap' and 'Small Bayonet Cap'. To view the more unusual caps and for a complete guide ...