35 Watt BLV Reflekto 50mm 12 Volt (36 Degree Beam) Black Backed
Quick Find: 6129
Product Discontinued
This item was discontinued on 1st February, 2019
Alternatively check out our parent collection of products:
BLV Light Bulbs
Beam Angle
36 Degrees
Cap/Base
GX5.3/GU5.3
Cap/Base Type
2 Pin
Colour Temp
2700 K
Diameter
50 mm
Dimming?
Dimmable
Finish
Black
Light Bulb Type
Reflectors/Spotlights
Manufacturer
BLV
Type
Light Bulb
Voltage
12 Volt
Wattage
35 W
Product Overview
35 Watt BLV Reflekto 50mm 12 Volt (36 Degree Beam) Black Backed from BLV
Model: 103151
This BLV Black Backed Reflekto 35 Watt Halogen light bulb provides high quality accent lighting perfect for applications where a cool beam is not a requirement. This low voltage (12V) bulb features a Black Aluminium Coating that draws heat away from the back of the lamp. The 36 degree beam angle offers even light distribution. Offering an excellent energy saving lamp life of 3500 hours compared to a standard halogen reflector lamp.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Reflectors/Spotlights |
|---|---|
| Wattage | 35 W |
| Manufacturer | BLV |
| Dimming? | Dimmable |
| Beam Angle | 36 Degrees |
| Colour Temp | 2700 K |
| Diameter | 50 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Black |
| Manufacturers Average Lamp Life | 3500 hrs |
| Voltage | 12 Volt |
| Cap/Base | GX5.3/GU5.3 |
Associated Product Barcodes
| 4041061000680 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| BLV FMW CG-BLACK C041 |
| M281B |
| M281BLACK:BLV |
Frequently Asked Questions 1
What are the different types of cap and base?
Fri May 2006
There are many different types of cap and base. The more common caps and bases include 'Edison Screw', 'Bayonet Cap', 'Small Bayonet Cap' and 'Small Bayonet Cap'. To view the more unusual caps and for a complete guide ...