50 Watt BLV Reflekto 50mm 12 Volt (24 Degree Beam) Silver Backed
Quick Find: 6135
Product Discontinued
This item was discontinued on 12th November, 2019
Alternatively check out our parent collection of products:
BLV Light Bulbs
Beam Angle
24 Degrees
Cap/Base
GX5.3/GU5.3
Cap/Base Type
2 Pin
Colour Temp
2700 K
Diameter
50 mm
Dimming?
Dimmable
Finish
Silver
Length
45 mm
Light Bulb Type
Reflectors/Spotlights
Manufacturer
BLV
Type
Light Bulb
Voltage
12 Volt
Product Overview
50 Watt BLV Reflekto 50mm 12 Volt (24 Degree Beam) Silver Backed from BLV
Model: 105252
BLV Reflekto light bulbs are superb quality Halogen Reflector lamps perfect for applications where a cool beam is not necessary. An Aluminium Coating redirects heat through the front of the lamp away from a socket, fixture or transformer. This 12 Volt version features a Silver Back and is rated at 50 Watts. The average lamp life of this bulb is an energy saving 3500 hours. Ideal applications include Accent lighting, Restaurants, Museums and galleries.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Reflectors/Spotlights |
|---|---|
| Manufacturer | BLV |
| Dimming? | Dimmable |
| Beam Angle | 24 Degrees |
| Colour Temp | 2700 K |
| Diameter | 50 mm |
| Length | 45 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Silver |
| Manufacturers Average Lamp Life | 3500 hrs |
| Voltage | 12 Volt |
| Cap/Base | GX5.3/GU5.3 |
Associated Product Barcodes
| 4041061000789 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| BLV EXZ/CG-SILVER |
| M250SILVER |
| M250SILVER:BLV |
Frequently Asked Questions 1
What are the different types of cap and base?
Fri May 2006
There are many different types of cap and base. The more common caps and bases include 'Edison Screw', 'Bayonet Cap', 'Small Bayonet Cap' and 'Small Bayonet Cap'. To view the more unusual caps and for a complete guide ...