50 Watt BLV Reflekto 50mm 12 Volt (36 Degree Beam) Clear Backed
Product Discontinued
This item was discontinued on 29th October, 2018
Alternatively check out our full range of similar products below:
Casell Reflector Lamps
Cap/Base
GX5.3/GU5.3
Cap/Base Type
2 Pin
Colour Temp
2700 K
Dimming?
Dimmable
Finish
Clear
Length
45 mm
Manufacturer
BLV
Type
Light Bulb
Voltage
12 Volt
Wattage
50 W
Product Overview
50 Watt BLV Reflekto 50mm 12 Volt (36 Degree Beam) Clear Backed from BLV
Model: 185051
Technical Specifications
| Wattage | 50 W |
|---|---|
| Manufacturer | BLV |
| Dimming? | Dimmable |
| Colour Temp | 2700 K |
| Length | 45 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Clear |
| Manufacturers Average Lamp Life | 3500 hrs |
| Voltage | 12 Volt |
| Cap/Base | GX5.3/GU5.3 |
Associated Product Barcodes
| 4041061001885 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| *BLV *M258ALU H034 |
| M258 3500HR:BLV |
| M258A |
| M258CLEAR BLV |
Frequently Asked Questions 1
What are the different types of cap and base?
Fri May 2006
There are many different types of cap and base. The more common caps and bases include 'Edison Screw', 'Bayonet Cap', 'Small Bayonet Cap' and 'Small Bayonet Cap'. To view the more unusual caps and for a complete guide ...
Customer Reviews
for 50 Watt BLV Reflekto 50mm 12 Volt (36 Degree Beam) Clear Backed
Average Rating
2 / 5 submitted by customers
1 Reviews
submitted by customers
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 1 | |
| | 0 |
Comments
4th January, 2014 - Christopher, United Kingdom
I have bought from BLT over a number of years and everything has been first class. On this occasion, however, the bulb I ordered was not in stock, and I was promised delivery within a week. What eventually arrived, after longer than a week\'s delay, was a Sylvania substitute, which is not as good, as one bulb has already burned out. Can we return to the former level of service, please.