7W LED Non-Dimmable MR16 Green (50 Watt Alternative)
Product Discontinued
This item was discontinued on 5th December, 2019
Alternatively check out our full range of similar products below:
MR16 LED Bulbs
Beam Angle
36 Degrees
Cap/Base
GX5.3/GU5.3
Cap/Base Type
2 Pin
Dimming?
Non-Dimmable
Length
50 mm
Light Colour
Green
Lumens
550 lm
Manufacturer
Deltech
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
12 Volt
Wattage
7 W
Product Overview
7W LED Non-Dimmable MR16 Green (50 Watt Alternative) from Deltech
Model: MR16-COB7GRN
Technical Specifications
| Technology | LED |
|---|---|
| Wattage | 7 W |
| Manufacturer | Deltech |
| Light Colour | Green |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Beam Angle | 36 Degrees |
| Lumens | 550 lm |
| Length | 50 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 30000 hrs |
| Voltage | 12 Volt |
| Cap/Base | GX5.3/GU5.3 |
Associated Product Barcodes
| 5060306471206 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| MR16COB7GRN C031 |
Customer Reviews
for 7W LED Non-Dimmable MR16 Green (50 Watt Alternative)
Average Rating
5 / 5 submitted by customers
2 Reviews
submitted by customers
| | 2 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 |
Comments
20th May, 2017 - Dave, United Kingdom
Unbelievable colour when shone on trees and shrubs, infinitely better than halogen.
28th November, 2016 - Paul, United Kingdom
Bright rich Green replacing 50w Dichroic Halogen's I had been using for the past 12 years and replacing regularly as the colour fades quickly with them. Being LED the colour should not fade and they should last many years and only draw 7w total rather than the 50w of Halogen and much brighter.