BAG Dimmable Single 80W T5 & Single CFL 80W Electrical Ballast
Quick Find: 36054
Product Discontinued
This item was discontinued on 9th November, 2022
Alternatively check out our full range of similar products below:
Tridonic T5 Dimmable High Frequency Ballasts
Accessory Type
Ballast
Compatible Lamp Type
PLL
Control Gear Technology
Fluorescent
Control Gear Type
High Frequency
Dimming?
Dimmable
Height
20 mm
Length
360 mm
Manufacturer
BAG Electronics
No. Of Lamps
Single (1x)
Type
Control Gear
Voltage
220-240 Volt
Wattage
80 W
Width
30 mm
Product Overview
BAG Dimmable Single 80W T5 & Single CFL 80W Electrical Ballast from BAG Electronics
Model: BCD80.1F-01/220-240/1-10V
A 80 watt single T5 ballast, a single CFL 80 watt ballast from BAG Electronics.
A 80 watt T5 and a CFL 80 watt will run a single tube at a rated 80 watts.
BAG Part Number: BAG10097249
Dimensions: 360mm x 21mm x 30mm
A 80 watt T5 and a CFL 80 watt will run a single tube at a rated 80 watts.
BAG Part Number: BAG10097249
Dimensions: 360mm x 21mm x 30mm
Technical Specifications
| Control Gear Type | High Frequency |
|---|---|
| Accessory Type | Ballast |
| Wattage | 80 W |
| Manufacturer | BAG Electronics |
| Dimming? | Dimmable |
| No. Of Lamps | Single (1x) |
| Height | 20 mm |
| Length | 360 mm |
| Type | Control Gear |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Width | 30 mm |
| Compatible Lamp Type | PLL |
| Control Gear Technology | Fluorescent |
| Manufacturers Part Number | BAG10097249 |