BAG Non-Dimmable Single 18-42W CFL Electrical Ballast
Quick Find: 36085
Product Discontinued
This item was discontinued on 4th January, 2022
Alternatively check out our full range of similar products below:
Tridonic Compact High Frequency Ballasts
Accessory Type
Ballast
Compatible Lamp Type
PLL
Control Gear Technology
Fluorescent
Control Gear Type
High Frequency
Dimming?
Non-Dimmable
Height
30 mm
Length
103 mm
Manufacturer
BAG Electronics
No. Of Lamps
Single (1x)
Type
Control Gear
Voltage
220-240 Volt
Width
67 mm
Product Overview
BAG Non-Dimmable Single 18-42W CFL Electrical Ballast from BAG Electronics
Model: SCS42.1Q-01/220-240/4kV
A 18-42 watt single CFL ballast from BAG Electronics. This ballast will run a single CFL tube rated from 18-42 watts.
BAG Part Number: BAG00166772
Wattage Tube Runs: 18, 21, 24, 26, 27, 28, 32, 34, 36, 38, 40, 42 Watts.
Dimensions: 103mm x 30m x 67m
BAG Part Number: BAG00166772
Wattage Tube Runs: 18, 21, 24, 26, 27, 28, 32, 34, 36, 38, 40, 42 Watts.
Dimensions: 103mm x 30m x 67m
Technical Specifications
| Control Gear Type | High Frequency |
|---|---|
| Accessory Type | Ballast |
| Wattage | 18 W |
| Wattage | 21 W |
| Wattage | 24 W |
| Wattage | 26 W |
| Wattage | 27 W |
| Wattage | 28 W |
| Wattage | 34 W |
| Wattage | 32 W |
| Wattage | 36 W |
| Wattage | 38 W |
| Wattage | 40 W |
| Wattage | 42 W |
| Manufacturer | BAG Electronics |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| No. Of Lamps | Single (1x) |
| Height | 30 mm |
| Length | 103 mm |
| Type | Control Gear |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Width | 67 mm |
| Compatible Lamp Type | PLL |
| Control Gear Technology | Fluorescent |
| Manufacturers Part Number | BAG00166772 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| BAL126-42CFL |