Loading basket...
BAG Non-Dimmable Single 38W 2D & CFL 36 Watt Electrical Ballast
Quick Find: 36080
Product Discontinued
This item was discontinued on 1st February, 2018
Alternatively check out our full range of similar products below:
Control Gear
Control Gear Type
High Frequency
Dimming?
Non-Dimmable
Height
30 mm
Length
103 mm
Manufacturer
BAG Electronics
No. Of Lamps
Single (1x)
Type
Control Gear
Voltage
220-240 Volt
Width
67 mm
Product Overview
BAG Non-Dimmable Single 38W 2D & CFL 36 Watt Electrical Ballast from BAG Electronics
Model: BCS38.1Q-01/220-240
A 38 watt single 2D ballast & 36 watt CFL ballast form BAG Electronics. This ballast will run a single 2D tube rated from 38 watts and also a single CFL rated at 36 watt.
BAG Part Number: BAG10097437
Wattage Tube Runbr />Dimensions: 103mm x 30m x 67ms: 36 & 38 Watts.<
BAG Part Number: BAG10097437
Wattage Tube Runbr />Dimensions: 103mm x 30m x 67ms: 36 & 38 Watts.<
Technical Specifications
| Control Gear Type | High Frequency |
|---|---|
| Wattage | 36 W |
| Wattage | 38 W |
| Manufacturer | BAG Electronics |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| No. Of Lamps | Single (1x) |
| Height | 30 mm |
| Length | 103 mm |
| Type | Control Gear |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Width | 67 mm |
| Manufacturers Part Number | BAG10097437 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| PC 1/38 DD PRO |