BAG Non-Dimmable Single 55W 2D Electrical Ballast
Quick Find: 36083
Product Discontinued
This item was discontinued on 30th January, 2018
Alternatively check out our full range of similar products below:
Control Gear
Control Gear Type
High Frequency
Dimming?
Non-Dimmable
Height
30 mm
Length
103 mm
Manufacturer
BAG Electronics
No. Of Lamps
Single (1x)
Type
Control Gear
Voltage
220-240 Volt
Wattage
55 W
Width
67 mm
Product Overview
BAG Non-Dimmable Single 55W 2D Electrical Ballast from BAG Electronics
Model: BCS55.1Q-01/220-240/TC-DD
A 55 watt single 2D ballast fom BAG Electronics. This ballast will run a single 2D tube rated from 55 watts.
BAG Part Number: BAG10097439
Wattage Tube Runs: 55 Watts.
Dimensions: 103mm x 30m x 67m
BAG Part Number: BAG10097439
Wattage Tube Runs: 55 Watts.
Dimensions: 103mm x 30m x 67m
Technical Specifications
| Control Gear Type | High Frequency |
|---|---|
| Wattage | 55 W |
| Manufacturer | BAG Electronics |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| No. Of Lamps | Single (1x) |
| Height | 30 mm |
| Length | 103 mm |
| Type | Control Gear |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Width | 67 mm |
| Manufacturers Part Number | BAG10097439 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| MUST BE BAG |