Loading basket...
BAG Non-Dimmable Single 80W T5 & Single CFL 80W Electrical Ballast
Quick Find: 36043
Product Discontinued
This item was discontinued on 9th November, 2022
Alternatively check out our full range of similar products below:
Tridonic Atco Control Gear
Accessory Type
Ballast
Compatible Lamp Type
PLL
Control Gear Technology
Fluorescent
Control Gear Type
High Frequency
Dimming?
Non-Dimmable
Height
20 mm
Length
280 mm
Manufacturer
BAG Electronics
No. Of Lamps
Single (1x)
Type
Control Gear
Voltage
220-240 Volt
Wattage
80 W
Width
30 mm
Product Overview
BAG Non-Dimmable Single 80W T5 & Single CFL 80W Electrical Ballast from BAG Electronics
Model: BCS80.1FX-11/220-240
A 80 watt single T5 ballast, a single CFL 80 watt ballast from BAG Electronics.
A 80 watt T5 and a CFL 80 watt will run a single tube at a rated 80 watts.
BAG Part Number: BAG10077587
Dimensions: 280mm x 21mm x 30mm
A 80 watt T5 and a CFL 80 watt will run a single tube at a rated 80 watts.
BAG Part Number: BAG10077587
Dimensions: 280mm x 21mm x 30mm
Technical Specifications
| Control Gear Type | High Frequency |
|---|---|
| Accessory Type | Ballast |
| Wattage | 80 W |
| Manufacturer | BAG Electronics |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| No. Of Lamps | Single (1x) |
| Height | 20 mm |
| Length | 280 mm |
| Type | Control Gear |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Width | 30 mm |
| Compatible Lamp Type | PLL |
| Control Gear Technology | Fluorescent |
| Manufacturers Part Number | BAG10077587 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| EL1X80NGN |