Bell 4W Dimmable E27 Cool White LED Filament GLS Bulb
Product Discontinued
This item was discontinued on 30th March, 2026
Alternatively check out our full range of similar products below:
LED GLS (Classic Shape) Light Bulbs
Beam Angle
360 Degrees
Cap/Base
26-27mm ES/E27
Cap/Base Type
Edison Screw
Colour Temp
4000 K
Diameter
60 mm
Dimming?
Dimmable
Equivalent Wattage
25 W
Finish
Clear
Length
140 mm
Light Bulb Type
GLS
Light Colour
Cool White (840/845)
Lumens
420 lm
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
4 W
Product Overview
Bell 4W Dimmable E27 Cool White LED Filament GLS Bulb from
Model: 60050
Potential Energy Savings
Your saving would be approximately £264.60
Technical Specifications
| Light Bulb Type | GLS |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 4 W |
| Light Colour | Cool White (840/845) |
| Dimming? | Dimmable |
| Equivalent Wattage | 25 W |
| Beam Angle | 360 Degrees |
| Lumens | 420 lm |
| Colour Temp | 4000 K |
| Diameter | 60 mm |
| Length | 140 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Clear |
| Manufacturers Average Lamp Life | 45000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Warranty | 3 Years |
| CRI Rating | < 80 |
| Energy Efficiency Rating | A++ |
| Cap/Base | 26-27mm ES/E27 |
Associated Product Barcodes
| 5013588600505 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 60050 |
Downloads 1
Customer Reviews
for Bell 4W Dimmable E27 Cool White LED Filament GLS Bulb
Average Rating
5 / 5 submitted by customers
1 Reviews
submitted by customers
| | 1 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 |
Comments
2nd January, 2021 - Antony, United Kingdom
They work, look new, no issues.