Bell CFL 40W BLL 4 Pin White
Quick Find: 36403
Product Discontinued
This item was discontinued on 11th May, 2023
Alternatively check out our full range of similar products below:
Compact Fluorescent Lamps
Cap/Base
2G11
Cap/Base Type
4 Pin
Colour Temp
3500 K
Dimming?
Dimmable
Equivalent Wattage
180 W
Length
536 mm
Light Bulb Type
Multi Tube (Long Single Turn)
Light Colour
White (835)
Lumens
3300 lm
Manufacturer
Bell Lighting
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
40 W
Width
43 mm
Product Overview
Bell CFL 40W BLL 4 Pin White from Bell Lighting
Model: 04314
A Bell BLL 40 Watt Compact Fluorescent Lamp featuring a White colour temperature and a 4 Pin 2G11 base. This lamp offers a 10,000 hour lamp life, features excellent luminous efficacy and is a very popular lighting solution in commercial and domestic applications.
Potential Energy Savings
bulb(s) over manufacturer's predicted life time and at
Your saving would be approximately £392.00
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Multi Tube (Long Single Turn) |
|---|---|
| Wattage | 40 W |
| Manufacturer | Bell Lighting |
| Light Colour | White (835) |
| Dimming? | Dimmable |
| Equivalent Wattage | 180 W |
| Lumens | 3300 lm |
| Colour Temp | 3500 K |
| Length | 536 mm |
| Cap/Base Type | 4 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 10000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Width | 43 mm |
| Cap/Base | 2G11 |
| Manufacturers Part Number | 04314 |
Associated Product Barcodes
| 5013588043142 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| BELL FSL40835 D125 |