BLV HIT COLORLITE Metal Halide 224112 70W (Green) G12
Quick Find: 30274
Product Discontinued
This item was discontinued on 28th April, 2017
Alternatively check out our full range of similar products below:
Metal Halide Light Bulbs
Cap/Base
G12
Cap/Base Type
2 Pin
Diameter
23 mm
Length
99 mm
Light Bulb Type
Capsule
Light Colour
Green
Lumens
3700 lm
Manufacturer
BLV
Technology
Metal Halide
Type
Light Bulb
Wattage
70 W
Product Overview
BLV HIT COLORLITE Metal Halide 224112 70W (Green) G12 from BLV
Model: 224112
A metal halide BLV light bulb in which advantages include high colour saturation,narrow focused light beam possible,constant light colour,no colour filter required for fixture
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Capsule |
|---|---|
| Technology | Metal Halide |
| Wattage | 70 W |
| Manufacturer | BLV |
| Light Colour | Green |
| Lumens | 3700 lm |
| Burning Position | u360 |
| Diameter | 23 mm |
| Length | 99 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 6000 hrs |
| Ignition Voltage | 4 KV |
| Cap/Base | G12 |
| Manufacturers Part Number | 224112 |
Associated Product Barcodes
| 4041061010450 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 224112 |
| HIT70G12G B040 |