BLV HIT COLORLITE Metal Halide 224536 400W (Magenta) E40
Quick Find: 30287
Product Discontinued
This item was discontinued on 21st October, 2019
Alternatively check out our full range of similar products below:
Metal Halide Light Bulbs
Cap/Base Type
Edison Screw
Diameter
46 mm
Length
275 mm
Light Bulb Type
Tubular
Light Colour
Magenta
Lumens
21000 lm
Manufacturer
BLV
Technology
Metal Halide
Type
Light Bulb
Wattage
400 W
Product Overview
BLV HIT COLORLITE Metal Halide 224536 400W (Magenta) E40 from BLV
Model: 224536
A metal halide BLV light bulb in which advantages high colour saturation,constant light colour over entire life,no colour filter required for fixture
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Tubular |
|---|---|
| Technology | Metal Halide |
| Wattage | 400 W |
| Manufacturer | BLV |
| Light Colour | Magenta |
| Lumens | 21000 lm |
| Burning Position | u360 |
| Diameter | 46 mm |
| Length | 275 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 8000 hrs |
| Ignition Voltage | 4 KV |
| Manufacturers Part Number | 224536 |
Associated Product Barcodes
| 4041061003810 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| HIT400HBUMDX B010 |
| HQIT400M |