BLV HITLITE Metal Halide 221204 150W (Skywhite) RX7s
Quick Find: 30234
Product Discontinued
This item was discontinued on 2nd December, 2022
Alternatively check out our full range of similar products below:
Metal Halide Light Bulbs
Cap/Base
R7s/RX7s
Colour Temp
8800 K
Diameter
23 mm
Length
132 mm
Light Bulb Type
Double Ended
Light Colour
Skywhite (880)
Lumens
7000 lm
Manufacturer
BLV
Technology
Metal Halide
Type
Light Bulb
Wattage
150 W
Product Overview
BLV HITLITE Metal Halide 221204 150W (Skywhite) RX7s from BLV
Model: 221204
A metal halide BLV light bulb in which advantages include attractive lighting with light colours: warm white (ww), brilliant white (bw), average life 10 000 hours, daylight white (dw),economic due to long life,less fade effect on textiles and embrittlement of plastics (UV-P).
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Double Ended |
|---|---|
| Technology | Metal Halide |
| Wattage | 150 W |
| Manufacturer | BLV |
| Light Colour | Skywhite (880) |
| Lumens | 7000 lm |
| Burning Position | p45 |
| Colour Temp | 8800 K |
| Diameter | 23 mm |
| Length | 132 mm |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 10000 hrs |
| Ignition Voltage | 4 KV |
| Cap/Base | R7s/RX7s |
| Manufacturers Part Number | 221204 |
Associated Product Barcodes
| 4041061067546 |