BLV Sodium Light Bulbs SON-T Single Ended 150W (Sodium Orange) E40
Quick Find: 30305
Product Discontinued
This item was discontinued on 3rd May, 2017
Alternatively check out our full range of similar products below:
Sodium Lamps
Cap/Base Type
Edison Screw
Colour Temp
2000 K
Diameter
46 mm
Length
211 mm
Light Colour
Sodium Orange
Lumens
14500 lm
Manufacturer
BLV
Technology
Sodium
Type
Light Bulb
Wattage
150 W
Product Overview
BLV Sodium Light Bulbs SON-T Single Ended 150W (Sodium Orange) E40 from BLV
Model: 211502
The best light in market and Economic due to long average life up to 28 000 hours it is Energy efficient, and comes with High luminous efficiency can be used for large interior and exterior areas, like Historical buildings, Streets and parks etc.
Technical Specifications
| Technology | Sodium |
|---|---|
| Wattage | 150 W |
| Manufacturer | BLV |
| Light Colour | Sodium Orange |
| Lumens | 14500 lm |
| Burning Position | u360 |
| Colour Temp | 2000 K |
| Diameter | 46 mm |
| Length | 211 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 20000 hrs |
| Ignition Voltage | 2,8 KV |
| Manufacturers Part Number | 211502 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| BLV S150T K009 |