Calex 4W Clear Dimmable Glass Filament Golfball Lamp Very Warm White E14 (40W Alternative)
Quick Find: 50477
Part No: 1101004200
Out of stock until 10th April 2026
You are still able to preorder this product but delivery will be after this date.
You are still able to preorder this product but delivery will be after this date.
Price
£9.27
Inc. VAT
£11.12
£11.24 RRP Inc. VAT
1% off saving (£0.12) on RRP Price
£9.27
Inc. VAT £11.12
Inc. VAT £11.12
£11.24 RRP Inc. VAT
1% off saving (£0.12) on RRP Price
Quick Find: 50477
Part No: 1101004200
Beam Angle
360 Degrees
Cap/Base
14mm E14/SES
Cap/Base Type
Small Edison Screw
Colour Temp
2700 K
Diameter
45 mm
Dimming?
Dimmable
Equivalent Wattage
40 W
Finish
Clear
Length
77 mm
Light Bulb Type
Golfball
Light Colour
Very Warm White (827)
Lumens
475 lm
Manufacturer
Calex
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
4 W
Product Overview
Calex 4W Clear Dimmable Glass Filament Golfball Lamp Very Warm White E14 (40W Alternative) from Calex
Model: 474477
This is a clear glass LED filament bulb with a spherical shade and dimming function with the addition of an LED dimmer. Measuring 45x77mm, this is a compact 240 Volt 4 Watt bulb providing a warming and homely Warm White (2700 Kelvin) light output.
Potential Energy Savings
bulb(s) over manufacturer's predicted life time and at
Your saving would be approximately £252.00
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Golfball |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 4 W |
| Manufacturer | Calex |
| Light Colour | Very Warm White (827) |
| Dimming? | Dimmable |
| Equivalent Wattage | 40 W |
| Beam Angle | 360 Degrees |
| Lumens | 475 lm |
| Colour Temp | 2700 K |
| Diameter | 45 mm |
| Length | 77 mm |
| Cap/Base Type | Small Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Clear |
| Manufacturers Average Lamp Life | 25000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Warranty | 2 Years |
| CRI Rating | < 90 |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Cap/Base | 14mm E14/SES |
| Alternative Part Number | 474477 |
Associated Product Barcodes
| 8712879138631 |
| 474477 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 474477 |