Calex Lidingo Gold Dimmable 6W Very Warm White LED Lamp
Quick Find: 57459
Product Discontinued
This item was discontinued on 24th November, 2025
Alternatively check out our full range of similar products below:
LED Light Bulbs
Cap/Base
26-27mm ES/E27
Cap/Base Type
Edison Screw
Colour Temp
2100 K
Diameter
95 mm
Dimming?
Dimmable
Length
465 mm
Light Bulb Type
Tubular
Light Colour
Very Warm White (827)
Lumens
350 lm
Manufacturer
Calex
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
6 W
Product Overview
Calex Lidingo Gold Dimmable 6W Very Warm White LED Lamp from Calex
Model: 426153
This is the Calex 'Lidingo' gold finished LED filament bulb, a tube-shaped bulb measuring 95x465mm with an Edison Screw base type and dimming function. Providing a warming and homely Very Warm White (2100 Kelvin) light output, this bulb can be used as a decorative statement bulb on its own or alongside a pendant shade or light fitting, and the decorative gold coating provides an elegant effect.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Tubular |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 6 W |
| Manufacturer | Calex |
| Light Colour | Very Warm White (827) |
| Dimming? | Dimmable |
| Lumens | 350 lm |
| Colour Temp | 2100 K |
| Diameter | 95 mm |
| Length | 465 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 15000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| CRI Rating | < 80 |
| Cap/Base | 26-27mm ES/E27 |
Associated Product Barcodes
| 8712879144281 |