Calex Motala Dimmable 6W Frosted Very Warm White LED Lamp
Quick Find: 57423
Product Discontinued
This item was discontinued on 24th November, 2025
Alternatively check out our full range of similar products below:
Calex Light Bulbs
Beam Angle
360 Degrees
Cap/Base
26-27mm ES/E27
Cap/Base Type
Edison Screw
Colour Temp
2300 K
Diameter
150 mm
Dimming?
Dimmable
Equivalent Wattage
30 W
Finish
Frosted
Length
173 mm
Light Bulb Type
Specialist
Light Colour
Very Warm White (827)
Lumens
550 lm
Manufacturer
Calex
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
6 W
Product Overview
Calex Motala Dimmable 6W Frosted Very Warm White LED Lamp from Calex
Model: 426104
Create a fresh look with the Motala LED lamp from Calex, a 150mm dimmable Edison Screw base type bulb using just 6 Watts of power to provide a Very Warm White (2300 Kelvin) light output. This beautifully finished model has been given a manufacturers average lamp life of 15,000 Hours and can be used as a standalone bulb or in conjunction with a E27 base type shade.
Potential Energy Savings
bulb(s) over manufacturer's predicted life time and at
Your saving would be approximately £100.80
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Specialist |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 6 W |
| Manufacturer | Calex |
| Light Colour | Very Warm White (827) |
| Dimming? | Dimmable |
| Equivalent Wattage | 30 W |
| Beam Angle | 360 Degrees |
| Lumens | 550 lm |
| Colour Temp | 2300 K |
| Diameter | 150 mm |
| Length | 173 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Frosted |
| Manufacturers Average Lamp Life | 15000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Warranty | 2 Years |
| CRI Rating | < 80 |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Cap/Base | 26-27mm ES/E27 |
Associated Product Barcodes
| 8712879142966 |