Calex Nybro Clear Dimmable 4W Very Warm White LED Lamp
Quick Find: 57452
Product Discontinued
This item was discontinued on 24th November, 2025
Alternatively check out our full range of similar products below:
Calex Light Bulbs
Cap/Base
26-27mm ES/E27
Cap/Base Type
Edison Screw
Colour Temp
2700 K
Dimming?
Dimmable
Length
218 mm
Light Bulb Type
Specialist
Light Colour
Very Warm White (827)
Lumens
320 lm
Manufacturer
Calex
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
4 W
Width
125 mm
Product Overview
Calex Nybro Clear Dimmable 4W Very Warm White LED Lamp from Calex
Model: 426142
From Calex, this is the elegant and stylish 'Nybro' LED filament bulb, an Edison Screw base type dimmable bulb measuring 218x125x125mm with a clear glass finish perfect for use in domestic or commercial settings. This model provides a warm and homely Very Warm White (2700 Kelvin) light output at 320 Lumens and can be used as a standalone model or alongside a pendant shade or fitting.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Specialist |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 4 W |
| Manufacturer | Calex |
| Light Colour | Very Warm White (827) |
| Dimming? | Dimmable |
| Lumens | 320 lm |
| Colour Temp | 2700 K |
| Length | 218 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 15000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Width | 125 mm |
| CRI Rating | < 80 |
| Cap/Base | 26-27mm ES/E27 |
Associated Product Barcodes
| 8712879143055 |