Calex Situna Titanium Dimmable 6W Very Warm White LED Lamp
Quick Find: 57457
Product Discontinued
This item was discontinued on 24th November, 2025
Alternatively check out our full range of similar products below:
XXL Vintage Light Bulbs
Cap/Base
26-27mm ES/E27
Cap/Base Type
Edison Screw
Colour Temp
2100 K
Dimming?
Dimmable
Length
340 mm
Light Bulb Type
Specialist
Light Colour
Very Warm White (827)
Lumens
230 lm
Manufacturer
Calex
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
6 W
Width
140 mm
Product Overview
Calex Situna Titanium Dimmable 6W Very Warm White LED Lamp from Calex
Model: 426156
The Calex 'Situna' is a titanium finish glass extra large bulb lamp measuring 140x340x140mm with an Edison Screw base type (E27) and dimming function. This model provides a warming and homely 230 Lumen Very Warm White light output to create a comforting feel in any home or commercial setting, and the chic design can be used as a standalone bulb or in conjunction with a pendant shade or fitting.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Specialist |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 6 W |
| Manufacturer | Calex |
| Light Colour | Very Warm White (827) |
| Dimming? | Dimmable |
| Lumens | 230 lm |
| Colour Temp | 2100 K |
| Length | 340 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 15000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Width | 140 mm |
| CRI Rating | < 80 |
| Cap/Base | 26-27mm ES/E27 |
Associated Product Barcodes
| 8712879143109 |