Loading basket...
Crompton LED High-Output G9 3W 2 Pin Warm White (30 Watt Alternative)
Quick Find: 36915
Product Discontinued
This item was discontinued on 11th November, 2014
Alternatively check out our full range of similar products below:
G4 LED Bulbs
Cap/Base Type
2 Pin
Colour Temp
3000 K
Diameter
27 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Equivalent Wattage
30 W
Height
54 mm
Light Bulb Type
Capsule
Light Colour
Warm White (830)
Lumens
300 lm
Manufacturer
Crompton
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
3 W
Product Overview
Crompton LED High-Output G9 3W 2 Pin Warm White (30 Watt Alternative) from Crompton
Model: LEDG93WW
This non-dimmable Crompton LED G9 2 Pin light bulb is perfect for a retrofit replacement of similar shape and size. With extremely low power consumption, this bulb is only rated at 3 watts but has the capability of outputting the equivalent light of a 30 watt standard LED bulb. In warm white, this bulb will last for an amazing 30,000 hours and is perfect for applications in domestic or commercial use where a lighting is needed in a small and compact space.
Potential Energy Savings
bulb(s) over manufacturer's predicted life time and at
Your saving would be approximately £226.80
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Capsule |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 3 W |
| Manufacturer | Crompton |
| Light Colour | Warm White (830) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Equivalent Wattage | 30 W |
| Lumens | 300 lm |
| Colour Temp | 3000 K |
| Diameter | 27 mm |
| Height | 54 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 30000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
Associated Product Barcodes
| 5055579300094 |