Crompton LED MR11 3.5W Very Warm White (35W Alternative)
Quick Find: 43052
Product Discontinued
This item was discontinued on 23rd December, 2021
Alternatively check out our full range of similar products below:
LED MR11 (GU4) Light Bulbs (35mm Diameter)
Beam Angle
30 Degrees
Cap/Base
GU4.0
Cap/Base Type
2 Pin
Colour Temp
2700 K
Dimming?
Non-Dimmable
Equivalent Wattage
35 W
Length
40 mm
Light Bulb Type
Reflectors/Spotlights
Light Colour
Very Warm White (827)
Lumens
280 lm
Manufacturer
Crompton
Reflector/Spotlight Type
MR11
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
12 Volt
Wattage
3.5 W
Product Overview
Crompton LED MR11 3.5W Very Warm White (35W Alternative) from Crompton
Model: 5730
Extremely low energy consumption, non-dimmable and long lasting, this high powered 3.5 Watt (35W halogen equivalent) Crompton 12V MR11 SMD LED is a great replacement for an existing halogen Gu4 light source. Saving 80% in energy consumption and lasting 25,000 hours it also boasts good colour rendering. Ideally suited to display and directional lighting in museums, retail outlets, residential hallways and stairwells, and hospitality environments it emits a Very Warm White colour temperature. For indoor use only.
Potential Energy Savings
bulb(s) over manufacturer's predicted life time and at
Your saving would be approximately £220.50
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Reflectors/Spotlights |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 3.5 W |
| Manufacturer | Crompton |
| Light Colour | Very Warm White (827) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Equivalent Wattage | 35 W |
| Beam Angle | 30 Degrees |
| Lumens | 280 lm |
| Colour Temp | 2700 K |
| Length | 40 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 25000 hrs |
| Voltage | 12 Volt |
| Warranty | 4 Years |
| CRI Rating | < 80 |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Reflector/Spotlight Type | MR11 |
| Cap/Base | GU4.0 |
| Manufacturers Part Number | 5730 |
Associated Product Barcodes
| 5055579305730 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 5730 |