ERC 70 Watt Metal Halide & Sodium Ballast
Quick Find: 5623
Product Discontinued
This item was discontinued on 30th September, 2015
Alternatively check out our full range of similar products below:
Venture Ballasts, Ignitors & Capacitors
Control Gear Type
Switch Start/Magnetic
Dimming?
Non-Dimmable
Height
55 mm
Manufacturer
ERC
No. Of Lamps
Single (1x)
Type
Control Gear
Wattage
70 W
Width
68 mm
Product Overview
ERC 70 Watt Metal Halide & Sodium Ballast from ERC
Model: HID/K 686335 70w
A standard switch start choke ballast for metal halide and high pressure sodium lamps
Technical Specifications
| Control Gear Type | Switch Start/Magnetic |
|---|---|
| Technology | Metal Halide |
| Technology | Sodium |
| Wattage | 70 W |
| Manufacturer | ERC |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| No. Of Lamps | Single (1x) |
| Capacitor Required | 12mf |
| Height | 55 mm |
| Type | Control Gear |
| Width | 68 mm |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| ERC 686 335 |
| Obsolete |