49W T5 Cool White Fluorescent Tube (1449mm, 4000K, G5 Base)
Available for delivery
Price
£14.50
Inc. VAT
£17.40
£22.27 RRP Inc. VAT
While stocks last.
Inc. VAT £17.40
£22.27 RRP Inc. VAT
Cap/Base
G5
Cap/Base Type
2 Pins Each End
Colour Temp
4000 K
Diameter
15 mm
Fluorescent Tube Type
T5 Linear (15mm Dia)
Length
1449 mm
Light Bulb Type
Fluorescent Tube (Linear)
Light Colour
Cool White (840/845)
Manufacturer
Leading Brand
Technology
Fluorescent
Type
Light Bulb
Wattage
49 W
Product Overview
49W T5 Cool White Fluorescent Tube (1449mm, 4000K, G5 Base) from Leading Brand
Model: FL49T5CW
A 1449mm T5 Fluorescent Tube rated at 49 Watts that produces a crisp Cool White colour temperature. This lamp is an energy efficient, long life, high efficacy, low cost lighting solution for recessed and suspended lighting applications. This slim linear lamp works on an electronic ballast only and features an impressive 20,000 hour lamp life.
This product is supplied solely as a replacement lamp for the maintenance of existing equipment. It is not intended for new installations, upgrades, or general lighting use as per current ROHS restrictions.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Fluorescent Tube (Linear) |
|---|---|
| Fluorescent Tube Type | T5 Linear (15mm Dia) |
| Technology | Fluorescent |
| Wattage | 49 W |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Light Colour | Cool White (840/845) |
| Colour Temp | 4000 K |
| Diameter | 15 mm |
| Length | 1449 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pins Each End |
| Type | Light Bulb |
| Style | T5 15mm Dia |
| Manufacturers Average Lamp Life | 10000 hrs |
| Cap/Base | G5 |
Associated Product Barcodes
| 5060063422138 |
| 8711500639561 |
| 043168902809 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| F49T5-84 |
| F49T5840 J058 |
| FH49T5/840: |
| FTT549SPCW |
Downloads 1
| | Product Data Sheet Fluorescent T5 49w Cool White |