Loading basket...
Gap Lighting Z-20 20W IP44 Portable Mains/Car Charger Worklight (Daylight)
Quick Find: 59194
Product Discontinued
This item was discontinued on 9th December, 2021
Alternatively check out our full range of similar products below:
Gap Lighting
Beam Angle
110 Degrees
Colour Temp
6000 K
Dimming?
Dimmable
Finish
White
Flood Light Style
Standard
Light Colour
Daylight (860/865)
Light Fitting Type
Floodlight
Lumens
1200 lm
Manufacturer
Gap Lighting
Material
Aluminium
Technology
LED
Type
Light Fitting
Voltage
220-240 Volt
Wattage
20 W
Product Overview
Gap Lighting Z-20 20W IP44 Portable Mains/Car Charger Worklight (Daylight) from Gap Lighting
Model: Z-20
Gap Lighting introduces the second generation of the ultra low profile super bright rechargeable LED worklight. The worklight is compact due to a contemporary fold-flat design with the ability to charge with a mains or car charger, making it a handy workmans tool for diverse practical application and multi-task lighting. Featuring IP44 protection with a dimmable setting to 50%, this worklight can work for 2.5-5 hours without charge, so that you can get the job done without the hassle of lighting worries. Worklight Dimensions: Height: 258mm x Width: 290mm x Diameter: 30mm
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Floodlight |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 20 W |
| Manufacturer | Gap Lighting |
| Light Colour | Daylight (860/865) |
| Dimming? | Dimmable |
| Beam Angle | 110 Degrees |
| Lumens | 1200 lm |
| Colour Temp | 6000 K |
| Type | Light Fitting |
| Finish | White |
| Manufacturers Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Material | Aluminium |
| IP Rating | IP44 |
| Flood Light Style | Standard |
| Warranty | 3 Years |
| Energy Efficiency Rating | A |