Girard Sudron 1W Green LED E27 Golfball IP44 (Pearl Finish 5W Alternative)
Quick Find: 57805
Product Discontinued
This item was discontinued on 19th November, 2025
Alternatively check out our parent collection of products:
Girard Sudron Light Bulbs
Cap/Base
26-27mm ES/E27
Cap/Base Type
Edison Screw
Diameter
45 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Equivalent Wattage
5 W
Height
70 mm
Light Bulb Type
Golfball
Light Colour
Green
Manufacturer
Girard Sudron
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
1 W
Product Overview
Girard Sudron 1W Green LED E27 Golfball IP44 (Pearl Finish 5W Alternative) from Girard Sudron
Model: 160139
This bright green 1W LED golfball will add a vibrant tone to your home or festoon system. Its subtle light output will provide a beautiful ambient light. The lamp can operate at temperatures between -20°C to +40°C and has a warranty period of 2 years. The product dimensions are 45mm diameter x 70mm height.
Potential Energy Savings
bulb(s) over manufacturer's predicted life time and at
Your saving would be approximately £28.00
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Golfball |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 1 W |
| Manufacturer | Girard Sudron |
| Light Colour | Green |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Equivalent Wattage | 5 W |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 70 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 25000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Cap/Base | 26-27mm ES/E27 |
Associated Product Barcodes
| 3125461601393 |