Girard Sudron Black & Bronze Metal 60W E40 Pendant - 2m Textile Cable
Quick Find: 57721
Product Discontinued
This item was discontinued on 19th November, 2025
Alternatively check out our parent collection of products:
Girard Sudron Light Bulbs
Cable Length
2 M
Cap/Base
39-40mm GES/E40
Diameter
60 mm
Finish
Black/Bronze
Length
2100 mm
Light Fitting Type
Pendants/Lampshades
Manufacturer
Girard Sudron
Type
Light Fitting
Product Overview
Girard Sudron Black & Bronze Metal 60W E40 Pendant - 2m Textile Cable from Girard Sudron
Model: 200900
This bronze & black finish E40 pendant is designed for use with larger stylish lamps to bring a funky industrial to your home. This particular product comes with a 200cm textile cable, bronze ceiling rose (made of steel), lamp holder (ceramic) and socket cover (aluminium). This item is designed for 60W lamps maximum allowing for plenty of headroom when illuminating a room (lamp not included).
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Pendants/Lampshades |
|---|---|
| Manufacturer | Girard Sudron |
| Diameter | 60 mm |
| Length | 2100 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Cap/Base Type | Giant Edison Screw |
| Type | Light Fitting |
| Finish | Black/Bronze |
| Cable Length | 2 M |
| Ceiling Rose Diameter | 100 |
| Cap/Base | 39-40mm GES/E40 |
Associated Product Barcodes
| 3125462009006 |