Girard Sudron Black Plastic E27 Pendant Lampholder - 0.8m Textile Black & White Cable
Quick Find: 57811
Product Discontinued
This item was discontinued on 19th November, 2025
Alternatively check out our parent collection of products:
Girard Sudron Light Bulbs
Cable Length
0.8 M
Cap/Base
26-27mm ES/E27
Cap/Base Type
Edison Screw
Diameter
90 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Finish
Black
Length
870 mm
Light Fitting Type
Pendants/Lampshades
Manufacturer
Girard Sudron
Type
Light Fitting
Wattage
60 W
Product Overview
Girard Sudron Black Plastic E27 Pendant Lampholder - 0.8m Textile Black & White Cable from Girard Sudron
Model: 241629
Girard Sudron presents you with a black finish E27 plastic suspended pendant lamp holder. The black and white 0.8m textile cable is made using H03VVF cable type and two 0.75mm² lighting cables inside the insulation. It is designed for E27 lamps with a maximum rating of 60W (lamps sold separately). The product dimensions are 90mm diameter x 870mm height
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Pendants/Lampshades |
|---|---|
| Wattage | 60 W |
| Manufacturer | Girard Sudron |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Diameter | 90 mm |
| Length | 870 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Type | Light Fitting |
| Finish | Black |
| Cable Length | 0.8 M |
| Cap/Base | 26-27mm ES/E27 |
Associated Product Barcodes
| 3125462416293 |