Girard Sudron 5W Dimmable Clear E14 Candle C35 Filament LED 520lm Very Warm White
Product Discontinued
This item was discontinued on 5th May, 2026
Alternatively check out our parent collection of products:
Girard Sudron Light Bulbs
Cap/Base
14mm E14/SES
Colour Temp
2700 K
Diameter
35 mm
Dimming?
Dimmable
Equivalent Wattage
50 W
Finish
Clear
Length
100 mm
Light Bulb Type
Candle
Light Colour
Very Warm White (827)
Lumens
520 lm
Manufacturer
Girard Sudron
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
5 W
Product Overview
Girard Sudron 5W Dimmable Clear E14 Candle C35 Filament LED 520lm Very Warm White from Girard Sudron
Model: 713511
Potential Energy Savings
Your saving would be approximately £378.00
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Candle |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 5 W |
| Manufacturer | Girard Sudron |
| Light Colour | Very Warm White (827) |
| Dimming? | Dimmable |
| Equivalent Wattage | 50 W |
| Lumens | 520 lm |
| Colour Temp | 2700 K |
| Diameter | 35 mm |
| Length | 100 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Cap/Base Type | Small Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Clear |
| Manufacturers Average Lamp Life | 30000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Cap/Base | 14mm E14/SES |
| Manufacturers Part Number | 713511 |
Associated Product Barcodes
| 3125467135113 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
Customer Reviews
for Girard Sudron 5W Dimmable Clear E14 Candle C35 Filament LED 520lm Very Warm White
Average Rating
5 / 5 submitted by customers
1 Reviews
submitted by customers
| | 1 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 |
Comments
16th August, 2020 - Chris, United Kingdom
Just as described and good value for money.