Girard Sudron Copper & Brown Metal 60W E27 Pendant - 2m Textile Cable
Quick Find: 57710
Product Discontinued
This item was discontinued on 19th November, 2025
Alternatively check out our parent collection of products:
Girard Sudron Light Bulbs
Cable Length
2 M
Cap/Base
26-27mm ES/E27
Cap/Base Type
Edison Screw
Diameter
47 mm
Finish
Brown/Copper
Length
2092 mm
Light Fitting Type
Pendants/Lampshades
Manufacturer
Girard Sudron
Type
Light Fitting
Wattage
60 W
Product Overview
Girard Sudron Copper & Brown Metal 60W E27 Pendant - 2m Textile Cable from Girard Sudron
Model: 187516
Girard Sudron offers a stylish metallic copper suspended pendant light to cater to an antique style. This particular product comes with a 200cm textile cable and can operate a 60W lamp with an E27 cap (lamp not included). Moreover this product is constructed of steel to ensure longevity and is designed to European CE specifications. Not compatible with a lampshade.
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Pendants/Lampshades |
|---|---|
| Wattage | 60 W |
| Manufacturer | Girard Sudron |
| Diameter | 47 mm |
| Length | 2092 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Type | Light Fitting |
| Finish | Brown/Copper |
| Cable Length | 2 M |
| Ceiling Rose Diameter | 105 |
| Cap/Base | 26-27mm ES/E27 |
Associated Product Barcodes
| 3125461875169 |