Girard Sudron 3W Dimmable Amber Golfball G45 Filament LED 3 Loops E27 100lm Ultra Warm White
Quick Find: 54086
Part No: 716632
Out of stock until 14th August 2026
You are still able to preorder this product but delivery will be after this date.
You are still able to preorder this product but delivery will be after this date.
Price
£12.08
Inc. VAT
£14.50
£22.51 RRP Inc. VAT
36% off saving (£8.01) on RRP Price
£12.08
Inc. VAT £14.50
Inc. VAT £14.50
£22.51 RRP Inc. VAT
36% off saving (£8.01) on RRP Price
Quick Find: 54086
Part No: 716632
Cap/Base
26-27mm ES/E27
Cap/Base Type
Edison Screw
Colour Temp
2000 K
Diameter
45 mm
Dimming?
Dimmable
Equivalent Wattage
15 W
Finish
Amber
Length
75 mm
Light Bulb Type
Golfball
Light Colour
Ultra Warm White (818)
Lumens
100 lm
Manufacturer
Girard Sudron
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
3 W
Product Overview
Girard Sudron 3W Dimmable Amber Golfball G45 Filament LED 3 Loops E27 100lm Ultra Warm White from Girard Sudron
Model: 716632
Using the latest LED flexible technology this 3w '3 Loop' ES round golfball in amber offers style and functionality. 25000hours of life and dimming with a warm white retro light to create your prefect ambient lighting
Potential Energy Savings
bulb(s) over manufacturer's predicted life time and at
Your saving would be approximately £84.00
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Golfball |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 3 W |
| Manufacturer | Girard Sudron |
| Light Colour | Ultra Warm White (818) |
| Dimming? | Dimmable |
| Equivalent Wattage | 15 W |
| Lumens | 100 lm |
| Colour Temp | 2000 K |
| Diameter | 45 mm |
| Length | 75 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Amber |
| Manufacturers Average Lamp Life | 25000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Cap/Base | 26-27mm ES/E27 |
| Manufacturers Part Number | 716632 |
Associated Product Barcodes
| 3125467166322 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 716632 |