Girard Sudron 4W Dimmable Amber E14 Twisted Candle F6 Filament LED 280lm Ultra Warm White
Product Discontinued
This item was discontinued on 5th May, 2026
Alternatively check out our parent collection of products:
Girard Sudron Light Bulbs
Beam Angle
360 Degrees
Cap/Base
14mm E14/SES
Cap/Base Type
Small Edison Screw
Colour Temp
2500 K
Diameter
35 mm
Dimming?
Dimmable
Equivalent Wattage
30 W
Finish
Amber
Length
110 mm
Light Bulb Type
Candle
Light Colour
Ultra Warm White (818)
Lumens
280 lm
Manufacturer
Girard Sudron
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
4 W
Product Overview
Girard Sudron 4W Dimmable Amber E14 Twisted Candle F6 Filament LED 280lm Ultra Warm White from Girard Sudron
Model: 713201
Potential Energy Savings
Your saving would be approximately £218.40
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Candle |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 4 W |
| Manufacturer | Girard Sudron |
| Light Colour | Ultra Warm White (818) |
| Dimming? | Dimmable |
| Equivalent Wattage | 30 W |
| Beam Angle | 360 Degrees |
| Lumens | 280 lm |
| Colour Temp | 2500 K |
| Diameter | 35 mm |
| Length | 110 mm |
| Cap/Base Type | Small Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Amber |
| Manufacturers Average Lamp Life | 30000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Warranty | 3 Years |
| CRI Rating | > 80 |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Cap/Base | 14mm E14/SES |
| Manufacturers Part Number | 713201 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
Customer Reviews
for Girard Sudron 4W Dimmable Amber E14 Twisted Candle F6 Filament LED 280lm Ultra Warm White
Average Rating
5 / 5 submitted by customers
1 Reviews
submitted by customers
| | 1 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 |
Comments
28th February, 2021 - Dennis, United Kingdom
very good for the price