Girard Sudron Wooden Luminaire Table Lamp Holder 40W max For E27 Bulbs
Quick Find: 55968
Product Discontinued
This item was discontinued on 19th November, 2025
Alternatively check out our parent collection of products:
Girard Sudron Light Bulbs
Cap/Base
26-27mm ES/E27
Cap/Base Type
Edison Screw
Dimming?
Non-Dimmable
Finish
Wood
Height
310 mm
Length
230 mm
Light Fitting Type
Table Lamp
Manufacturer
Girard Sudron
Material
Wood & Metal
Type
Light Fitting
Voltage
220-240 Volt
Wattage
40 W
Width
80 mm
Product Overview
Girard Sudron Wooden Luminaire Table Lamp Holder 40W max For E27 Bulbs from Girard Sudron
Model: 18471
A stylish Wooden lamp holder designed for featuring a max 40W E27 edison screw bulbs. The wooden lamp holder gives off a vintage style light suitable for hotels, restaurants or other spaces where people relax, and appreciate vintage style. Comes supplied with a 1.8 metre cable with EU plug.
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Table Lamp |
|---|---|
| Wattage | 40 W |
| Manufacturer | Girard Sudron |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Height | 310 mm |
| Length | 230 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Type | Light Fitting |
| Finish | Wood |
| Manufacturers Average Lamp Life | 25000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Material | Wood & Metal |
| Width | 80 mm |
| Cap/Base | 26-27mm ES/E27 |
Associated Product Barcodes
| 3125460184712 |