GloboLED 1195mm x 295mm 45W LED Panel (3000K) Driver Included
Product Discontinued
This item was discontinued on 26th October, 2017
Alternatively check out our full range of similar products below:
LED Panels Lights
Colour Temp
3000 K
Dimming?
Non-Dimmable
Finish
Silver
Height
9 mm
Length
1195 mm
Lumens
4100 lm
Manufacturer
GloboLED
Square Panel Size
1200mm x 300mm
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
45 W
Width
295 mm
Product Overview
GloboLED 1195mm x 295mm 45W LED Panel (3000K) Driver Included from GloboLED
Model: GL-4017
Instant, uniform flicker free light and good lumen output over a 40,000 life; this GloboLED Classic Panel Light is rated at just 45 Watts and emits 4100 Lumens of light in a welcoming Warm White colour temperature. Ideal for retail outlets, hospitals and commercial applications this LED Panel, with the latest Epistar technology, is a great replacement for traditional grid based fluorescent luminaires. Dimensions are 295 x 1195 x 9mm.
This LED Panel can be made dimmable, if this is something you require please contact our sales team on 01473 716418.
Technical Specifications
| Technology | LED |
|---|---|
| Wattage | 45 W |
| Manufacturer | GloboLED |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Lumens | 4100 lm |
| Colour Temp | 3000 K |
| Height | 9 mm |
| Length | 1195 mm |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Silver |
| Manufacturers Average Lamp Life | 35000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| IP Rating | IP20 |
| Square Panel Size | 1200mm x 300mm |
| Width | 295 mm |
| Manufacturers Part Number | GL-4017 |
Associated Product Barcodes
| 5060450739702 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| GL-4017 |
Downloads 1
| | Product Data Sheet GloboLED 1195mm x 295mm 45W LED Panel (Warm White) Driver Included |