Harvard 20W CDMT Digital Metal Halide Ballast
Quick Find: 6921
Product Discontinued
This item was discontinued on 21st February, 2023
Alternatively check out our full range of similar products below:
Harvard Ballasts
Accessory Type
Ballast
Compatible Lamp Type
CDM-T
Control Gear Technology
Discharge
Control Gear Type
Digital
Dimming?
Non-Dimmable
Height
40 mm
Length
137 mm
Manufacturer
Harvard
No. Of Lamps
Single (1x)
Type
Control Gear
Wattage
20 W
Width
90 mm
Product Overview
Harvard 20W CDMT Digital Metal Halide Ballast from Harvard
Model: IDD 20C
A Harvard Digital Electronic Ballast
Technical Specifications
| Control Gear Type | Digital |
|---|---|
| Accessory Type | Ballast |
| Wattage | 20 W |
| Manufacturer | Harvard |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| No. Of Lamps | Single (1x) |
| Height | 40 mm |
| Lamp | 20 Watt CDMT |
| Length | 137 mm |
| Type | Control Gear |
| Width | 90 mm |
| Compatible Lamp Type | CDM-T |
| Control Gear Technology | Discharge |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| IDD20-C |
Downloads 1
| | Product Data Sheet Harvard Digital Metal Halide Data Sheet |