Harvard CDMT 35w Electronic Ballast
Quick Find: 9205
Product Discontinued
This item was discontinued on 16th October, 2023
Alternatively check out our parent collection of products:
Harvard Digital Electronic Metal Halide Ballast
Accessory Type
Ballast
Compatible Lamp Type
CDM-T
Control Gear Technology
Discharge
Control Gear Type
Electronic Transformer
Dimming?
Non-Dimmable
Height
40 mm
Length
137 mm
Manufacturer
Harvard
Type
Control Gear
Wattage
35 W
Width
90 mm
Product Overview
Harvard CDMT 35w Electronic Ballast from Harvard
Model: HAR/CDMT/35W
A harvard CDMT electronic ballast.
Technical Specifications
| Control Gear Type | Electronic Transformer |
|---|---|
| Accessory Type | Ballast |
| Wattage | 35 W |
| Manufacturer | Harvard |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Height | 40 mm |
| Length | 137 mm |
| Type | Control Gear |
| Width | 90 mm |
| Compatible Lamp Type | CDM-T |
| Control Gear Technology | Discharge |