Integral 2M Super Fine Recessed Linear Aluminium profile with Frosted Diffuser for Strip Light up to 8mm
Quick Find: 58828
Product Discontinued
This item was discontinued on 17th December, 2025
Alternatively check out our parent collection of products:
Integral LED Light Bulbs
Cover Finish
Opal
Depth
25 mm
External Width
6 mm
Finish
Aluminium (Silver)
Internal Width
2.5 mm
LED Strip Width Compatibility
Up to 8 mm
Length
2000 mm
Light Fitting Type
LED Profile
Manufacturer
Integral
Mounting Type
Recessed
Profile Finish
Anodized Silver
Profile Type
Super Fine Recessed
Technology
LED
Type
LED Profile
Product Overview
Integral 2M Super Fine Recessed Linear Aluminium profile with Frosted Diffuser for Strip Light up to 8mm from Integral
Model: ILPFR068
2 metre deep recessed aluminium profile for strips. Creates a super-fine linear lighting effect (only 2.5mm wide). Features frosted diffuser for even light and suitable for max 8mm width IP33 strip. Includes 2 endcaps and 22 screws. Supplied with a 1 year product guarantee.
Technical Specifications
| Light Fitting Type | LED Profile |
|---|---|
| Technology | LED |
| Manufacturer | Integral |
| Depth | 25 mm |
| Profile Finish | Anodized Silver |
| Length | 2000 mm |
| Type | LED Profile |
| Finish | Aluminium (Silver) |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Type | Recessed |
| Internal Width | 2.5 mm |
| External Width | 6 mm |
| Profile Type | Super Fine Recessed |
| Warranty | 1 Year |
| Cover Finish | Opal |
| LED Strip Width Compatibility | Up to 8 mm |
Associated Product Barcodes
| 5055788243557 |