Integral 45W IP65 4FT Non-Dimmable Triproof LED Batten with Microwave Sensor Daylight (Non-Linkable)
Quick Find: 58862
Product Discontinued
This item was discontinued on 30th September, 2021
Alternatively check out our full range of similar products below:
LED Batten Lights
Batten Type
Sensor Batten
Beam Angle
120 Degrees
Colour Temp
6500 K
Depth
60 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Finish
White
Length
1200 mm
Light Colour
Daylight (860/865)
Light Fitting Type
LED Batten
Lumens
5400 lm
Manufacturer
Integral
Technology
LED
Type
Light Fitting
Voltage
220-240 Volt
Wattage
45 W
Width
94 mm
Product Overview
Integral 45W IP65 4FT Non-Dimmable Triproof LED Batten with Microwave Sensor Daylight (Non-Linkable) from Integral
Model: ILBTB028
A 45 watt LED tri-proof batten with integrated microwave sensor. Water, vapour and dust proof with no metallic components. The batten is 1200mm long and emits a 6500 kelvin cool daylight colour temperature. Non-linkable. Supplied with a 3 year product guarantee.
Technical Specifications
| Light Fitting Type | LED Batten |
|---|---|
| Batten Type | Sensor Batten |
| Technology | LED |
| Wattage | 45 W |
| Manufacturer | Integral |
| Light Colour | Daylight (860/865) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Beam Angle | 120 Degrees |
| Lumens | 5400 lm |
| Colour Temp | 6500 K |
| Depth | 60 mm |
| Length | 1200 mm |
| Type | Light Fitting |
| Finish | White |
| Manufacturers Average Lamp Life | 35000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| IP Rating | IP65 |
| Warranty | 3 Years |
| Width | 94 mm |
Associated Product Barcodes
| 5055788228165 |