IP68 1 Watt Blue LED Stainless Steel Round Marker Light
Quick Find: 33694
Product Discontinued
This item was discontinued on 3rd November, 2022
Alternatively check out our full range of similar products below:
All LED Miniature LED Downlights & Marker Lights
Beam Angle
80 Degrees
Depth
25 mm
Diameter
31 mm
Dimming?
Dimmable
Downlight Cut Out
26 mm
Equivalent Wattage
9 W
Finish
Stainless Steel
Input Voltage
350mA
Light Colour
Blue
Light Fitting Type
Marker Light
Lumens
35 lm
Manufacturer
Aurora
Technology
LED
Type
Light Fitting
Voltage
0.35 Volt
Wattage
1 W
Product Overview
IP68 1 Watt Blue LED Stainless Steel Round Marker Light from Aurora
Model: EN-WU682R/BLU
A 31mm round 1 watt LED marker light that gives off a blue colour. This ground light can be recessed and is IP68 rated.
This unit is corrosion resistant for use in costal areas and features a push-fit securing method.
Submersible to a depth of 1m.
Fitted with 1m of rubber cable for connection to a constant current LED driver.
This unit is corrosion resistant for use in costal areas and features a push-fit securing method.
Submersible to a depth of 1m.
Fitted with 1m of rubber cable for connection to a constant current LED driver.
Potential Energy Savings
bulb(s) over manufacturer's predicted life time and at
Your saving would be approximately £67.20
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Marker Light |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 1 W |
| Manufacturer | Aurora |
| Light Colour | Blue |
| Dimming? | Dimmable |
| Equivalent Wattage | 9 W |
| Beam Angle | 80 Degrees |
| Lumens | 35 lm |
| Depth | 25 mm |
| Diameter | 31 mm |
| Input Voltage | 350mA |
| Type | Light Fitting |
| Finish | Stainless Steel |
| Manufacturers Average Lamp Life | 30000 hrs |
| Voltage | 0.35 Volt |
| IP Rating | IP68 |
| Recessed Depth | 55 |
| Warranty | 5 Years |
| Downlight Cut Out | 26 mm |
| Energy Efficiency Rating | A |
Associated Product Barcodes
| 5055155452650 |
| 5056102012750 |