Knightsbridge 230V 2x70W IP65 6ft Twin HF Non-Corrosive Fluorescent Fitting
Quick Find: 56369
Product Discontinued
This item was discontinued on 27th April, 2026
Alternatively check out our parent collection of products:
Knightsbridge Lighting
Depth
90 mm
Finish
Grey
Input Voltage
220-240 V
Length
1828 mm
Light Fitting Type
Fluorescent Fitting
Manufacturer
Knightsbridge
Material
Polycarbonate
Technology
Fluorescent
Type
Light Fitting
Wattage
70 W
Width
129 mm
Product Overview
Knightsbridge 230V 2x70W IP65 6ft Twin HF Non-Corrosive Fluorescent Fitting from Knightsbridge
Model: AC65270
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Fluorescent Fitting |
|---|---|
| Technology | Fluorescent |
| Wattage | 70 W |
| Manufacturer | Knightsbridge |
| Depth | 90 mm |
| Input Voltage | 220-240 V |
| Length | 1828 mm |
| Type | Light Fitting |
| Finish | Grey |
| Material | Polycarbonate |
| IP Rating | IP65 |
| Width | 129 mm |
Associated Product Barcodes
| 5055832990215 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| AC65270 |