Kosnic LED KTC Dimmable Candle Clear 5.5W SBC Brass Very Warm White (35 Watt Alternative)
Product Discontinued
This item was discontinued on 1st October, 2020
Alternatively check out our full range of similar products below:
Dimmable LED Candle Light Bulbs
Cap/Base
15mm Ba15d/SBC
Colour Temp
2700 K
Diameter
38 mm
Dimming?
Dimmable
Equivalent Wattage
35 W
Length
117 mm
Light Bulb Type
Candle
Light Colour
Very Warm White (827)
Lumens
350 lm
Manufacturer
Kosnic
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
5.5 W
Product Overview
Kosnic LED KTC Dimmable Candle Clear 5.5W SBC Brass Very Warm White (35 Watt Alternative) from Kosnic
Model: KDIM5.5CND/B15-BAS-N27
Potential Energy Savings
Your saving would be approximately £247.80
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Candle |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 5.5 W |
| Manufacturer | Kosnic |
| Light Colour | Very Warm White (827) |
| Dimming? | Dimmable |
| Equivalent Wattage | 35 W |
| Lumens | 350 lm |
| Colour Temp | 2700 K |
| Diameter | 38 mm |
| Length | 117 mm |
| Cap/Base Type | Bayonet Cap |
| Cap/Base Type | Small Bayonet Cap |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 30000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Cap/Base | 15mm Ba15d/SBC |
Associated Product Barcodes
| 609207987680 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
Downloads 1
| | Product Data Sheet Kosnic LED KTC Dimmable Candle Clear 5.5W SBC Brass Very Warm White (40 Watt Alternative) |
Frequently Asked Questions 3
What Are Lumens?
Fri Apr 2015
Lumens (Lm) are a new unit of comparison for types of light bulbs and other lighting products. The Lumen is going to be used in the lighting industry to describe lighting products with increasing frequency as the Watt slips out of use. Manufacturers ...
What Is An LED?
Fri Apr 2015
A LED is a semiconductor device which gives off light output when electricity is passed through it. LEDs are used in a range of Light Bulbs, and offer you a superbly efficient and low-energy way to illuminate your space. LEDs allow for a wide ...
Can LEDs Save Me Money?
Fri Apr 2015
LED Light Bulbs will be able to offer you some truly amazing energy savings. An LED Light Bulb will be able to offer you a much greater level of efficiency than Halogen or Incandescent bulbs and also beats fluorescent lighting in this aspect. As such ...