Girard Sudron GS4 E14 LED Filament Candle 2W Amber (25 Watt Alternative)
Product Discontinued
This item was discontinued on 19th November, 2025
Alternatively check out our parent collection of products:
Girard Sudron Light Bulbs
Cap/Base
14mm E14/SES
Colour Temp
2700 K
Diameter
35 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Equivalent Wattage
25 W
Finish
Amber
Length
125 mm
Light Bulb Type
Candle
Light Colour
Warm White (830)
Lumens
200 lm
Manufacturer
Girard Sudron
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
2 W
Product Overview
Girard Sudron GS4 E14 LED Filament Candle 2W Amber (25 Watt Alternative) from Girard Sudron
Model: 713772
The amber version of the GS4 LED range from Girard Sudron. A beautifully finished bulb ideal for decorative light fittings such as chandeliers that allow it to be seen in all its' glory. It also has an E14 cap, a 25000 hour life span and a small wattage of only 2 watts. This bulb is a much more efficient replacement for its' larger wattage, smaller life predecessors.
Potential Energy Savings
Your saving would be approximately £161.00
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Candle |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 2 W |
| Manufacturer | Girard Sudron |
| Light Colour | Warm White (830) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Equivalent Wattage | 25 W |
| Lumens | 200 lm |
| Colour Temp | 2700 K |
| Diameter | 35 mm |
| Length | 125 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Cap/Base Type | Small Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Amber |
| Manufacturers Average Lamp Life | 25000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Energy Efficiency Rating | A++ |
| Cap/Base | 14mm E14/SES |
| Manufacturers Part Number | 713772 |
Associated Product Barcodes
| 3125467137728 |