Girard Sudron GS4 E14 LED Filament Candle 2W Matt Satin (25 Watt Alternative)
Product Discontinued
This item was discontinued on 19th November, 2025
Alternatively check out our parent collection of products:
Girard Sudron Light Bulbs
Cap/Base
14mm E14/SES
Colour Temp
2700 K
Diameter
35 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Equivalent Wattage
25 W
Finish
Frosted
Length
125 mm
Light Bulb Type
Candle
Light Colour
Warm White (830)
Lumens
200 lm
Manufacturer
Girard Sudron
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
2 W
Product Overview
Girard Sudron GS4 E14 LED Filament Candle 2W Matt Satin (25 Watt Alternative) from Girard Sudron
Model: 713777
A Matt Satin candle light bulb from Girard Sudrons' GS4 LED range. A high quality and visually stunning finish has resulted in a bulb perfect for enhancing the appeal of a variety of different luminaries such as chandeliers. The bulb has an E14 cap, 2 watt rating and 25000 hour life span. This bulb has been designed as a more efficient replacement for the larger wattage, shorter life incandescents.
Potential Energy Savings
Your saving would be approximately £161.00
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Candle |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 2 W |
| Manufacturer | Girard Sudron |
| Light Colour | Warm White (830) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Equivalent Wattage | 25 W |
| Lumens | 200 lm |
| Colour Temp | 2700 K |
| Diameter | 35 mm |
| Length | 125 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Cap/Base Type | Small Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Frosted |
| Manufacturers Average Lamp Life | 25000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Energy Efficiency Rating | A++ |
| Cap/Base | 14mm E14/SES |
| Manufacturers Part Number | 713777 |
Associated Product Barcodes
| 3125467137773 |