LitePlan 43mm Cut-Out Constant Current LED with Corridor Lens & White Bezel
Quick Find: 56264
Product Discontinued
This item was discontinued on 23rd January, 2023
Alternatively check out our full range of similar products below:
All LED Miniature LED Downlights & Marker Lights
Beam Angle
125 Degrees
Colour Temp
6000 K
Control Gear Technology
LED
Downlight Cut Out
43 mm
Input Voltage
4V DC Max
Light Fitting Type
Marker Light
Lumens
195 lm
Manufacturer
Liteplan
Type
Light Fitting
Product Overview
LitePlan 43mm Cut-Out Constant Current LED with Corridor Lens & White Bezel from Lite-Plan
Model: LED/40/CO/W
Part of the LitePlan emergency lighting series, a constant current emergency LED device with elliptical lens (125x50 degree) to maximise spacing between fittings along a corridor. The lens casts the lighting where it is required, without wasting too much light along the walls. This device is compatible with the following modules: S-HLP/1, HJT/3/1W, HJT/3/3W, S-HJT/3, MST/3, DLP/3, S-DLP/3.
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Marker Light |
|---|---|
| Manufacturer | Liteplan |
| Beam Angle | 125 Degrees |
| Lumens | 195 lm |
| Colour Temp | 6000 K |
| Input Voltage | 4V DC Max |
| Type | Light Fitting |
| CRI Rating | < 80 |
| Downlight Cut Out | 43 mm |
| Light Source | Edison EDEW Series |
| Control Gear Technology | LED |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| LED/40/CO/W |