LitePlan NED/3/80-K Kit Housed within a Two Part Enclosure for 60mm Apertures
Quick Find: 55661
Product Discontinued
This item was discontinued on 23rd January, 2023
Alternatively check out our full range of similar products below:
Emergency Lighting Control Gear
Accessory Type
Ballast
Control Gear Technology
LED
Control Gear Type
Emergency
Dimming?
Non-Dimmable
Length
165 mm
Manufacturer
Liteplan
Type
Control Gear
Wattage
5 W
Product Overview
LitePlan NED/3/80-K Kit Housed within a Two Part Enclosure for 60mm Apertures from Lite-Plan
Model: NED/3/80/TP60
This is the NED/3/80 Kit (comprised of module, battery and charge LED indicator) housed within a two part enclosure for 60mm apertures. Part of Liteplans NED emergency lighting conversion module series, this module has been specifically designed to convert a wide range of LED types and automatically adjusts the output current to provide the best match beween battery and load to ensure maxium illumination whilst ensuring full battery duration.
Technical Specifications
| Control Gear Type | Emergency |
|---|---|
| Accessory Type | Ballast |
| Wattage | 5 W |
| Manufacturer | Liteplan |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Length | 165 mm |
| Type | Control Gear |
| LED Current Limit | 320mA |
| Bat. Current Limit | 1100mA |
| Mains Supply | 230-240V AC 50/60 Hz |
| Charge Current | 200mA Nominal |
| Recharge Period | 24 Hours |
| Control Gear Technology | LED |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| NED/3/80/TP60 |