LitePlan NED/3/80-K Module Battery and Charge LED Indicator
Quick Find: 55657
Product Discontinued
This item was discontinued on 23rd January, 2023
Alternatively check out our full range of similar products below:
Emergency Lighting Control Gear
Accessory Type
Ballast
Control Gear Technology
LED
Control Gear Type
Conversion Module
Dimming?
Non-Dimmable
Length
165 mm
Manufacturer
Liteplan
Type
Control Gear
Wattage
5 W
Product Overview
LitePlan NED/3/80-K Module Battery and Charge LED Indicator from Lite-Plan
Model: NED/3/80/KIT
The NED/3/80 Kit is a similar product to the NED/3 Kit, with the voltage range extended from 6-60 Volts to 6-80 Volts converting 2 to 30 LED chips in series. Liteplan's NED emergency lighting conversion modules have been specifically designed to convert a wide range of LED types and automatically adjust to the output current to provide the best match between battery and load, ensuring maximum lumination to battery duration. This product has a load current limit of 2A with an average emergency power of 2.6W.
Technical Specifications
| Control Gear Type | Conversion Module |
|---|---|
| Accessory Type | Ballast |
| Wattage | 5 W |
| Manufacturer | Liteplan |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Length | 165 mm |
| Type | Control Gear |
| LED Current Limit | 320mA |
| Bat. Current Limit | 1100mA |
| Mains Supply | 230-240V AC 50/60 Hz |
| Charge Current | 200mA Nominal |
| Recharge Period | 24 Hours |
| Control Gear Technology | LED |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| NED/3/80/KIT |